Windows'ta Nodejs ve Npm Kurulumu için Node Version Manager Kurulumu

Windows cihazlarda örneğin 2 yıl önceki Nodejs versiyonuna dönmek istediğinizde resmi Nodejs sitesinden farklı farklı versiyonlara geçiş yapmak sıkıntılı. Bunun için istediğimiz Nodejs versiyonuna atlayabilmek için Windows’ta yazılım geliştirilmiş. Adı: Node Version Manager

Node Version Manager hakkında tüm bilgiler alt kısımdaki Github linkinde yer alıyor.

ile yapabiliriz. Detayları ve örnek komutları üst kısımdaki sayfadan inceleyebilir, yine aynı sayfadan,
https://github.com/coreybutler/nvm-windows/releases kısmına geçiş yaparak alttaki resimdeki gibi;

kısmından kurulumu yapabilirsiniz.

Kurulum bitince herhangi bir uyarı vs. vermiyor. Kurulum bitince terminalde nvm yazarsak alttaki şekilde kullanılabilir komutları görebiliyoruz.

Sonrasında Nodejs kurulumu için;

Yine terminalde

nvm install latest

komutunu vererek en son lts versiyon stable Nodejs paketini kurabiliyoruz. Kurcalarsak farklı farklı Nodejs versiyonları kurulabildiğini vs komutlardan görebiliriz.

install komutunu verince kurulumu bitiriyor ve kullanmak için

nvm use 16.9.0

gibi bir komut veriyor. Yani kurduğum versiyon 16.9.0 sen bunu kullanacaksan use … de kullan diyor. Veriyoruz ve Nodejs kurulmuş oluyor.

Ha ekstra paket yöneticisi var npm vs kullanabilmek için onuda kurmuşmu bakıyorum.

npm -v

dedim ve kurmuş. (Bootstrap, tailwindcss vs için gerekli bana.)
Yine aynı şekilde Nodejs hangi sürümdeyiz onuda;

node -v

komutuyla görebiliyoruz.